(0)

Artykuły

21.04.2016

28 kwietnia 2016 Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W 2016 roku tematem kampanii Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest "Stres w miejscu pracy: wspólne wyzwanie".

W obecnych czasach wielu pracowników odczuwa większą presję, aby sprostać wymaganiom współczesnego życia zawodowego. Zagrożenia psychospołeczne, takie jak zwiększona konkurencja, wyższe oczekiwania dotyczące wydajności i dłuższe godziny pracy przyczyniają się tego, że miejsce pracy staje się coraz bardziej stresującym środowiskiem. Z powodu tempa pracy dyktowanego wysokim poziomem konkurencji globalnej oraz koniecznością pozostawiania w stałej dyspozycji, linie oddzielające pracę od życia stają się coraz trudniejsze do zidentyfikowania. Ponadto, ze względu na znaczące zmiany stosunków pracy i obecną recesję gospodarczą, pracownicy doświadczają zmian organizacyjnych i restrukturyzacyjnych, zmniejszonych możliwości zatrudnienia, rosnącej niepewności utrzymania pracy, strachu przed utratą pracy, masowych zwolnień i bezrobocia oraz zmniejszonej stabilności finansowej, co powoduje poważne konsekwencje dla ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

W ostatnich latach nastąpił wśród badaczy, praktyków i polityków wzrost zainteresowania wpływem zagrożeń psychospołecznych i stresu związanego z pracą na pracowników. Stres w pracy jest obecnie powszechnie uznawany za problem globalny dotykający wszystkie kraje, wszystkie zawody i wszystkich pracowników, zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się. W tym złożonym kontekście, miejsce pracy jest jednocześnie ważnym źródłem zagrożeń psychospołecznych i idealnym miejscem do ich rozwiązania w celu ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.

źródło: http://www.ilo.org/safework/events/safeday/lang--en/index.htm

zobacz wszystkie
Serwis e-specjalistabhp.pl używa plików cookies.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie serwisu.