Praca zdalna a przepisy BHP
Praca zdalna a przepisy BHP
Mimo, że ponad dwa lata temu praca zdalna zawitała na dobre w polskich realiach pracodawców i pracowników, nadal kodeks pracy nie zawiera przepisów regulujących ten tryb wykonywania obowiązków pracowniczych. Co prawda projekt ustawy o zmianie ustawy jest w przygotowaniu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego założenia mają być wprowadzone w życie do końca 2022 r. Wśród zapisów znajdą się rozwiązania dotyczące zasad dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy pracy w formie zdalnej.
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalnie materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych. Będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie. Zgodnie z projektem nowelizacji pracodawca będzie zobowiązanych chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Tryb pracy zdalnej będzie zwalniał pracodawców z niektórych obowiązków, m.in.:
- Wyznaczenie pracowników do wykonywania zadań w zakresie pożarów i ewakuacji oraz zapewniania środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
- Obowiązków związanych z organizacją stanowiska pracy, dbania o stan pomieszczeń, wyposażenia, środków ochrony i ich stosowania zgodnie z przeznaczeniem
- Obowiązku zapewniania pracujących w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, posiłków i napojów,
- Obowiązku zapewnienia odpowiednich urządzeń sanitarnych i dostarczania środków higieny osobistej.
Ocena ryzyka zawodowego przy pracy zdalnej
Nowelizacja ustawy zakłada, że pracodawca będzie miał obowiązek ocenić ryzyko zawodowe przy wykonywaniu pracy w trybie zdalnym uwzględniając jej wpływ na wzrok, układ mięśniowo-szkieletowy oraz uwarunkowania psychospołeczne tej pracy. Na podstawie wyników tej oceny będzie opracowywał m.in.:
- zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej, z uwzględnieniem wymagań ergonomii;
- zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej;
- czynności do wykonania po zakończeniu wykonywania pracy zdalnej;
- zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych, stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy zdalnej pracownik będzie potwierdzał zapoznanie się z oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej. Dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy zdalnej będzie uzależnione od złożenia przez pracownika oświadczenia zawierającego potwierdzenie, że stanowisko pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Ponadto pracownik będzie zobowiązany do organizowania stanowiska pracy zdalnej z uwzględnieniem wymagań ergonomii.
Wypadek przy pracy zdalnej
Projekt ustawy zakłada, że w razie wypadku przy pracy w trybie zdalnym pracodawca będzie zobowiązany do podjęcia działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie, zapewnienia pierwszej pomocy poszkodowanym i ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Oględziny miejsca wypadku będą dokonywane w terminie uzgodnionym przez pracodawcę i członków zespołu powypadkowego z pracownikiem lub jego domownikiem, gry stan zdrowia pracownika nie będzie w stanie ustalić terminu.
Kontrola BHP przy pracy zdalnej
Pracodawca będzie miał prawo kontroli wykonywania pracy w zakresie BHP, a szczegóły zasad tej kontroli będą określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub w wydanym regulaminie. Kontrola będzie się obywać w miejscu wykonywania pracy, w godzinach pracy i w porozumieniu z pracownikiem. W przypadku uchybień w przestrzeganiu przepisów BHP, pracodawca będzie miał prawo zobowiązać pracownika do ich usunięcia we wskazanym terminie lub będzie mógł cofnąć zgodę na wykonywanie pracy w trybie zdalnym.
Więcej informacji na temat nowelizacji przepisów w zakresie organizacji pracy zdalnej omawiamy podczas szkolenia JAKIE ZMIANY W PRAWIE PRACY ZOSTANĄ WPROWADZONE W 2023 ROKU?
Zachęcamy też do wykupienia szkolenia e-learningowego PRACA ZDALNA – DOBRE PRAKTYKI , które pomoże pracownikom w lepszym zorganizowaniu pracy w domu. Zapraszamy do zapisów.