Pracodawcy mogą otrzymać nawet 300 tys. zł. dofinansowania z ZUS
Z pomocą dotacji możesz sfinansować do 80% kosztów poprawy warunków pracy. Maksymalna kwota dotacji to 300.000 zł. Niektóre z wymienionych poniżej działań mają jednak ograniczenia kwotowe.
Przede wszystkim, aby otrzymać dotację należy spełnić następujące warunki:
1) nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne;
2) nie zalega z opłacaniem podatków;
3) nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
4) nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
5) nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.
Czas na składanie wniosków jest .dość krótki. Formularz wniosku należy wypełnić i wysłać przez portal ZUS napóźniej 27 marca 2024 r.
Dzięki dotacji można kupić urządzenia, środki ochrony indywodualnej lub wyposażyć zakład pracy w różne instalacje, których zadaniem jest poprawa warunków pracy pracujących w firmie pracowników. Sprawdż na stronie www.dofinansowaniezus.com na jakie działania można otrzymać dofinansowanie. Przykładowo może to być:
- zakup i instalacja urządzeń i elementów wentylacji ogólnej i miejscowej wywiewnej oraz nawiewnej do stosowania w warunkach zagrożenia szkodliwymi czynnikami chemicznymi lub pyłowymi (np. obudowy, okapy, ssawki, dygestoria, komory laminarne, filtry, filtropochłaniacze,urządzenia do odpylania na sucho i na mokro, cyklony, elektrofiltry, wentylatory, czerpnie, wyrzutnie, klapy zwrotne i pożarowe, przepustnice,przewody i kształtki wentylacyjne, stoły do obróbki skrawaniem i spawania zintegrowane z urządzeniami i elementami miejscowej wentylacji i filtracji powietrza, urządzenia i elementy miejscowej wywiewnej wentylacji i filtracji powietrza ścian, kabin i komór lakierniczych, urządzenia wentylacji indywidualnej,
- różnego rodzaju urządzenia wspomagjące ręczne prace transportowe np. żurawiki, windy dekarskie, wózki typu "pieski",
- rusztowania i podnośniki,
- środki pochrony indywidualnej.
Uzyskanie dotacji nie jest pewne, nawet w przypadku poprawnie złożonych dokumentów. Przyznawanie środków odbywa się na zasadzie konkursu, co oznacza, że dotację otrzymają pracodawcy, którzy uzyskają najwyższą punktację w konkursie. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej firmy, która pomoże skompletować dokumentację oraz wypełnić i wysłać wniosek. Polecamy firmę Delphi BDU jako specjalistę w tej dziedzinie.