(0)

Artykuły

22.09.2016

Sprawozdanie z konferencji "Bezpieczni w pracy i w domu"

 

 

W dniu 9 września 2016r. w Sali Balowej Pałacu w Jabłonnie odbyła się konferencja „Bezpieczni w pracy i w domu” zorganizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”. Organizatorami spotkania byli eksperci z Sieci Ekspertów certyfikowanych przez CIOP – PIB oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

W konferencji uczestniczyło około 80 osób, głównie pracownicy służby BHP oraz pracownicy działów HR, działów zapewnienia jakości i utrzymania ruchu z różnych przedsiębiorstw oraz urzędów administracji publicznej. Uczestnicy otrzymali teczki z materiałami dotyczącymi kampanii (do pobrania poniżej artykułu).

Wystąpienia prelegentów zostały podzielone na kilka modułów: wprowadzenie do kampanii i nawiązanie do tematu konferencji, wpływ ergonomii na zdrowie pracownika, dobre praktyki stosowane w różnych zakładach pracy, zagadnienia związane z analizą ryzyka na stanowiskach pracy oraz finansowanie działań prozdrowotnych.

Konferencję otworzyła Pani Katarzyna Grabowska-Wawrzeniecka  reprezentująca firmę Delphi BDU. Podczas swojego wystąpienia zaprezentowała jeden z najnowszych, wyprodukowanych przez firmę filmów z serii „Bezpieczni w pracy i w domu”.

Pani Wioletta Klimaszewska z CIOP-PIB omówiła założenia kampanii europejskiej „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie” oraz problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa i wyzwania jakie to zjawisko stawia przed państwem i pracodawcami.

Tematami dominującymi w trakcie Konferencji były ergonomia oraz rozwiązania, wdrażane przez firmy, służące utrzymaniu dobrego zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Działania podejmowane przez firmy w tym zakresie pozwalają pracownikom lepiej i bezpieczniej funkcjonować nie tylko w pracy lecz także w życiu prywatnym.

Dwa ciekawe wystąpienia z zakresu ergonomii przedstawili Pani Iwona Grabarek i Pan Tomasz Makowski. 

Pani prof. nadz. dr hab. inż. Iwona Grabarek z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej wystąpiła z referatem pt. „Ergonomia – moda czy realna potrzeba?”, w którym pokazała bardzo szerokie zastosowanie ergonomii i zachęcała do poprawy rozwiązań stosowanych w zakładach pracy, gdyż stosowanie zasad ergonomii jest warunkiem zdrowych warunków pracy.

Następne wystąpienie należało do dr Tomasza Makowskiego, który przedstawił bardzo efektowną prezentację dotyczącą ergonomicznych rozwiązań, nie tylko w kontekście stanowiska pracy, lecz całej przestrzeni biurowej. Zaprezentował ciekawe koncepcje aranżancji biur, które pracownicy mogą dostosowywać do bieżacych potrzeb, np. zaprojektowanie i urządzenie jadalni, którą można wykorzystać jako miejsce roboczych spotkań pracowników.

Podczas przerwy kawowej przed pałacem w Jabłonnie został zaaranżowany wypadek drogowy z dwoma poszkodowanymi oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w tym wypadku. Chętni mogli również obejrzeć i wypróbować nowoczesne, ergonomiczne meble biurowe. 

Uczestnicy konferencji byli bardzo zainteresowani przykładami dobrych praktyk przekładających się na zdrowsze i bezpieczniejsze życie, omówionymi przez przedstawicieli firm Panią Annę Pęczek z firmy Cemex Sp. z o.o., Pana Krzysztofa Wojtanka z Grupy Żywiec S.A. oraz z firmy  Eiffage S.A. Pana Adam Sękowskiego. Wystąpienia te pokazały, iż propagowanie dobrych praktyk w firmie przekłada się na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a co za tym idzie na realne oszczędności finansowe, a tym samym na sukces biznesowy organizacji. 

W ostatniej części konferencji odbył się panel ekspertów, a w jego ramach wystąpienia Panów:

  • Mieczysława Jankowskiego z Centrum Kształcenia Jankowski na temat „Zdarzenia niepożądane jako podstawa oceny ryzyka zawodowego”
  • Marcina Babskiego z Techprint na temat: „Źródła finansowania inicjatyw prozdrowotnych w zakładach pracy”.

Organizatorzy konferencji zebrali też preferencje uczestników, dotyczące tematów następnych planowanych  konferencji.

Zdjęcia z Konferencji można obejrzeć w naszej sekcji.

 

zobacz wszystkie
Serwis e-specjalistabhp.pl używa plików cookies.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie serwisu.