Najważniejsze dokumenty BHP w firmie. Dokumentacja wypadkowa.
Każdy pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji BHP w swojej firmie. Zanim przedstawimy przystępne i łatwe w użyciu narzędzie e-Dokumenty do prowadzenia ewidencji zdarzeń z zakresu BHP dostarczane przez e-specjalistabhp.pl, podpowiemy w kilku odcinkach co powinno się znaleźć w takiej dokumentacji w Twojej firmie. Pierwsza część dotyczy dokumentów tworzonych w związku z wypadkami w pracy, w drodze do pracy czy wypadkami traktowanymi na równi z wypadkami przy pracy.
Poniżej kilka rekomendacji, które sprawią, że będziesz działać w zgodzie z wymogami przepisów prawa.
DOKUMENTACJA WYPADKOWA
Dokumentacja wypadkowa to podstawowy element dokumentacji BHP. Każdy wypadek zgłoszony przez pracownika musi być w firmie zbadany tzn. muszą zostać ustalone okolicznośći i przyczyny takiego wypadku. Pamiętajmy, żetaki wypadek zgłoszony przez pracownika może zostać uznany za wypadek przy pracy, traktowany na równi z wypadkiem przy pracy, czy wypadek w drodze do pracy lub z pracy jeśli spełnia wymogi definicji określone w przepisach. Przeprowadzenie postępowania, a następnie sporządzenie dokumentacji ma na celu zakwalifikowanie zdarzenia oraz opisanie go w dokumentacji.
W trakcie postępowania powypadkowego powstaje szereg dokumentów, które powinny być przechowywane w firmie.
- Wypadek przy pracy. Na akta wypadków przy pracy –wypadku składają się przede wszystkim protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku pray pracy nazywany protokołem powypadkowym oraz m.in. wyjaśnienia poszkodowanego, informacje złożone przez świadków, dowody policyjne, jeśli te służby były wezwane oraz dokumentacja medyczna, rejestr wypadków.
- Wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Dokumentacja jest taka sama jak w przypadku wypadku przy pracy.
- Akta wypadków w drodze do lub z pracy –pełna dokumentacja powinna zawierać wyjaśnienie poszkodowanego, informacje zebrane od świadków, dokumentację medyczną oraz przede wszystkim kartę wypadku.
Ważne: Po każdym wypadku przy pracy należy zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego.
Pamiętaj, że obowiązek prowadzenia dokumentacji BHP nakłada na pracodawcę Kodeks Pracy.
Jeśli sporządzenie dokumentacji powypadkowej zabiera Ci więcej niż godzinę, wypróbuj nasz program e-Dokumenty.
Zapoznaj się z naszym narzędziem ułatwiającym prowadzenie dokumentacji z zakresu BHP. Nasz program e-Dokumenty służy do szybkiego i bezbłędnego sporządzania:
dokumentacji wypadkowej.
oceny ryzyka zawodowego,
dokumentacji szkoleniowej.
e-Dokumenty to program, który pozwala na zautomatyzowanie pracy, a w efekcie na oszczędność czasu i kosztów!
Sprawdź naszą ofertę https://e-specjalistabhp.pl/e-dokumenty/