(0)

Artykuły

18.04.2023

Czym różni się szkolenie wstęne bhp od szkolenia okresowego bhp?

Szkolenie wstępne i szkolenie okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) to dwa różne rodzaje szkoleń wymagane dla pracowników w Polsce.

 

Szkolenie wstępne BHP jest szkoleniem, które musi przejść każdy nowo zatrudniony pracownik przed rozpoczęciem pracy. Celem szkolenia jest przekazanie pracownikowi podstawowej wiedzy na temat zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz sposobów zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym. Szkolenie wstępne powinno być przeprowadzone przez uprawnioną osobę, posiadającą kwalifikacje i doświadczenie w zakresie BHP.

 

Szkolenie okresowe BHP to szkolenie, które musi odbyć każdy pracownik w Polsce co jakiś czas, zgodnie z wymaganiami ustawowymi. Celem szkolenia okresowego jest uaktualnienie wiedzy pracowników na temat zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz przekazanie najnowszych informacji dotyczących przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Częstotliwość szkoleń okresowych zależy od specyfiki pracy i ryzyka występującego w danym miejscu pracy, określone jest to w przepisach prawa.

 

Podsumowując, szkolenie wstępne i szkolenie okresowe BHP różnią się tym, że szkolenie wstępne jest przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy przez każdego nowo zatrudnionego pracownika, a szkolenie okresowe jest odbywane cyklicznie, zależnie od specyfiki pracy i zagrożeń występujących w miejscu pracy. Obie formy szkoleń są wymagane w Polsce i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników.

zobacz wszystkie
Serwis e-specjalistabhp.pl używa plików cookies.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie serwisu.