(0)

Artykuły

08.05.2023

Szkolenia okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami

Szkolenia BHP dla osób kierujących pracownikami są niezwykle ważne ze względu na odpowiedzialność, jaką ponoszą menedżerowie za bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.

Zarządzający zespołami muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku niezgodności z przepisami BHP, pracodawca i osoby kierujące pracownikami mogą ponieść odpowiedzialność finansową, wykroczeniową i karną. Dlatego też wiedza na temat bezpieczeństwa i higieny pracy jest kluczowa dla osób kierujących zespołami pracowniczymi.

Szkolenia okresowe bhp mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub online, w tym na żywo – zdalnie lub w formie e-learningu. Często stosuje się też połączenie formy e-learningu z zajęciami z trenerem.

Szkolenia powinny uwzględniać tematykę określoną w odpowiednich przepisach tj. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W trakcie szkolenia BHP, zarówno stacjonarnego jak i online,  dla osób kierujących pracownikami uczestnicy powinni zdobyć wiedzę na temat:

  • odpowiedzialności za sprawy bhp,
  • zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz sposobów minimalizowania tych zagrożeń.

 Menadżerowie powinni poznać także zasady postępowania w przypadku wypadku pracownika lub zagrożenia, jak również sposób przeprowadzania ewakuacji w przypadku sytuacji kryzysowych.

W ramach szkolenia BHP stacjonarnego lub online dla osób kierujących pracownikami poruszana jest także tematyka związana z zarządzaniem bezpieczeństwem pracowników, metodyką szkolenia stanowiskowego, zagrożeniami czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi, czy pracami szczególnie niebezpiecznymi, które mogą występować w każdej firmie.

Warto zaznaczyć, że w przypadki szkolenia BHP online dla osób kierujących pracownikami pracodawca ma większą kontrolę nad treścią szkolenia. Ma również możliwość dostosowania go do potrzeb i wymagań danej branży. Dzięki temu, że szkolenia są przygotowane przez doświadczonych specjalistów, uczestnicy mogą być pewni, że zdobędą wiedzę zgodną z najnowszymi przepisami i normami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podsumowując, szkolenia BHP dla osób kierujących pracownikami są niezwykle istotne ze względu na odpowiedzialność menedżerów za bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Szkolenia pozwalają na zdobycie wiedzy na temat zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz sposobów ich minimalizowania, co wpływa pozytywnie na jakość pracy oraz bezpieczeństwo pracowników.

Przeprowadzenie takiego szkolenia okresowego bhp w formie online jest korzystne ze względu na:

  • możliwość kontroli nad treścią szkolenia,

  • dogodny dla pracownika dostęp do takiego szkolenia – zwykle 30 dni, w trakcie których może realizować program w swoim tempie,

  • niższe koszty szkolenia,

  • realizację szkolenia bez konieczności organizowania grupy szkoleniowej,

  • pewność, że pracownik zapozna się z całym materiałem objętym programem, gdyż platforma zwykle nie dopuszcza pracownika do egzaminu jeśli pracownik nie przejdzie przez wszystkie moduły.

Przypominamy, że osoby kierujące pracownikami powinny przechodzić szkolenia okresowe bhp nie rządziej niż raz na 5 lat. Sprawdź ofertę szkoleń tutaj.

zobacz wszystkie
Serwis e-specjalistabhp.pl używa plików cookies.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie serwisu.