20.05.2020
O czym warto pomyśleć przed powrotem do pracy?
Nawet jeden chory pracownik może stanowić zagrożenie dla pozostałych. Dlatego konieczne jest przygotowanie zakładu pracy do:
- sprawnego działania, mimo ograniczeń,
- minimalizacji ryzyka,
- zgodność z obowiązującymi przepisami i zaleceniami.
Jakie działania w związku z tym powinien podjąć pracodawca?
- Należy rozpocząć od analizy ryzyka dla całego
- zakładu – umiejscowienia zakładu, posiadanych instalacji jako źródeł szerzenia się wirusa, sposobów i miejsc wykonywania pracy itp.
- Kolejnym etapem jest analiza ryzyka dla poszczególnych stanowisk. Jest to podstawa przygotowanie miejsc pracy w sposób, który zminimalizuje ryzyko przenoszenia COVID-19. Należy zwrócić uwagę na dystans między pracownikami, przegrody oraz wyposażenie pracowników w środki ochrony oraz sprzątanie i dezynfekcję.
- W grupie wyższego ryzyka są osoby poruszające się w drodze do pracy komunikacją publiczną. Warto pomyśleć o zapewnieniu miejsc parkingowych, tym którzy mogą korzystać z transportu prywatnego.
- Należy rozważyć wznowienie pracy etapami, aby umożliwić pełne wdrożenie środków zaradczych.
- Warto zaangażować swoją służbę BPH w proces i wspólnie przygotować plan działań.
Szkolenia e-learningowe atrakcyjnych cenach https://e-specjalistabhp.pl/szkolenia-bhp/index,Offer.html. Mamy specjalną ofertę dla firm zajmujących się szkoleniami bhp. Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów.
- Koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę na pracowników z grup najbardziej narażonych, szczególnie osoby - starsze i przewlekle chore (nadciśnienie, problemy z wydolnością oddechową lub sercem, cukrzyca lub poddawanych leczeniu przeciwnowotworowemu) oraz pracownice w ciąży.
- Warto zwrócić także uwagę na pracowników, których bliscy należą do grup wysokiego poziomu ryzyka (Np. pracowników służby zdrowia, którzy bezpośrednio walczą z COVID-19). Ta grupa pracowników może być też podmiotem dyskryminacji w środowisku pracy. Należy rozważyć jakie działania mogą być zastosowane w takim przypadku.
- Pomocne może być wsparcie psychologiczne i coachingowe dla pracowników, szczególnie dla osób z kadry kierowniczej, których zadaniem jest dbanie o zespół. Warto mieć na uwadze, że w zespole mogą być osoby, które w związku z pandemią doświadczyły traumatycznych zdarzeń, takich jak choroba lub śmierć bliskiej osoby, albo doświadczają trudności finansowych lub problemów osobistych.
- Pracownicy, którzy wracają do miejsca pracy po okresie izolacji, czy to indywidualnie, czy w ramach zbiorowej izolacji, mogą mieć obawy, szczególnie dotyczące ryzyka infekcji. Pamiętaj o poinformowaniu pracowników o zmianach i zapewnieniu im nowych procedur i szkoleń, jeśli to konieczne, przed wznowieniem pracy.
- Pracodawca powinien mieć plan awaryjny i wdrożone procedury na wypadek zachorowania pracowników.
- Warto wdrożyć w zakładzie pracy program wzmacniania odporności pracowników i ich rodzin.
Tekst przygotowany w oparciu o zalecenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.