(0)

Artykuły

Szkolenia z BHP pozwalają na przekazanie pracownikom informacji na temat zagrożeń związanych z ich pracą oraz sposobów unikania wypadków przy pracy. Dzięki temu, pracownicy są bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń i wiedzą, jakich zachowań powinni unikać, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo.

W Polsce, zgodnie z kodeksem pracy, pracodawcy są zobowiązani do szkolenia swoich pracowników z zakresu BHP, w tym również pracowników wykonujących pracę zdalną. Szkolenie powinno obejmować przekazanie wiedzy na temat bezpiecznych i zdrowych warunków pracy oraz sposobów unikania zagrożeń, takich jak choroby zawodowe czy wypadki przy pracy. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu, pracownicy zdalni będą mieli świadomość zagrożeń i będą w stanie zapobiegać im, co wpłynie na poprawę bhp.

Od 7 kwietnia zmiana przepisów dotyczących pracy zdalnej! W każdej firmie i instytucji w której stosuje się zdalną formę pracy należey do 7 kwietnia wprowadzić regulacje wewnętrzne dotyczące m.in.

Zmiany w prawie pracy, które weszły w życie w tym roku, dopuszczają przeprowadzanie przez pracodawcę kontroli trzeźwości oraz na podobnych zasadach kontrolę pod kątem obecności narkotyków w organiźmie.

Od 7 kwietnia wchodzą w życie przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Co zostało zmienione? Jak zmiany wpływają na bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników?

Praca zdalna zawitała na dobre w polskich realiach pracodawców i pracowników, nadal kodeks pracy nie zawiera przepisów regulujących ten tryb wykonywania obowiązków pracowniczych. Co prawda projekt ustawy o zmianie ustawy jest w przygotowaniu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego założenia mają być wprowadzone w życie do końca 2022 r. Wśród zapisów znajdą się rozwiązania dotyczące zasad dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy pracy zdalnej.

Wysokie temperatury na zewnątrz opóźniają rozpoczęcie pełnego sezonu grzewczego. Jest to z pewnością pozytywny aspekt przy aktualnej sytuacji gospodarczej i rosnących cenach energii elektrycznej i gazu. Niemniej już wkrótce nastąpi ochłodzenie, a pracodawcy będą musieli zapewnić odpowiednie i wymagane przepisami BHP temperatury w pomieszczeniach. Jaka powinna być temperatura w pomieszczeniu pracy? Czy wystarczy 14°C?

Organizacja i przeprowadzenie szkolenia BHP dla pracowników jest obowiązkiem nałożonym na każdego pracodawcę zgodnie z artykułem 237 Kodeksu Pracy par.2. Szkolenia bhp zapewniają pracownikom wiedzę oraz naukę konkretnych umiejętności potrzebnych do bezpiecznego wykonywania pracy. Szkoleniom bhp podlegają również pracodawcy. Treść tych szkoleń powinna im zapewniać wiedzę i umięjętności z zakresu właściwego kształtowania warunków pracy oraz jej organizacji.

23.10.2022

Zasady BHP w biurze

Przepisy BHP stosuje się do wszystkich pracowników, również do tych administracyjno-biurowych. W poprzedniej części (link do poprzedniego artykułu) omówiliśmy obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wynikające z miejsca pracy oraz przeprowadzania kursów BHP dla pracowników w biurach. W tym artykule przedstawimy uprawnienia pracowników w zakresie BHP.

Przeprowadzenie szkoleń BHP dla pracowników biurowych jest obowiązkiem pracodawcy. Nie wszyscy pracownicy administracyjno-biurowi muszą przechodzić szkolenia okresowe bhp, natomiast każdy pracownik musi być przeszkolony przed dopuszczeniem go do pracy. Szkolenie wstępne składa się z dwóch części – szkolenia wstępnego oraz instruktażu stanowiskowego, podczas którego nowozatrudniona osoba ma okazję zapoznać się ze specyfiką swojego miejsca pracy.

Serwis e-specjalistabhp.pl używa plików cookies.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie serwisu.