(0)

Artykuły

Służba BHP - wymagania kwalifikacyjne
Kodeks pracy nakłada na każdego pracodawcę obowiązek zapewnienia właściwej realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, w tym zapewnienia w zakładzie pracy służby BHP. Kodeks pracy precyzuje również formy, w jakich może funkcjonować służba bezpieczeństwa i higieny pracy.

Seminarium "Zdrowie w Pracy"
W środę 21 marca przy ulicy Staniewickiej 14 odbyło się seminarium „Zdrowie w Pracy”. Organizatorami spotkania byli: DELPHI BDU, e-specjalistabhp.pl, Reha Fund, Bistro Garnisz Garden, grupa medycynapolska.pl

Treść aktualnych przepisów z zakresu ochrony pracy najłatwiej znaleźć na http://isap.sejm.gov.pl/. Jest to Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP) redagowany przez zespół specjalistów w Ośrodku Informatyki Kancelarii Sejmu. Natomiast na naszym portalu znajdziecie Państwo aktualne interpretacje przepisów. Na Państwa zlecenie możemy również wyszukać treść aktu prawnego wraz z interpretacją oraz udzielić wskazówek dotyczących stosowania interesującego Was przepisu.

Już od maja obowiązują nowe przepisy w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Czy w związku z tą zmianą w Państwa zakładach pracy dokonano aktualizacji regulacji wewnętrznych związanych z tym rozporządzeniem m.in. regulaminu pracy oraz instrukcji stanowiskowych związanych z pracami wskazanymi w rozporządzeniu jako szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet?

Czy negatywny stosunek względem pracownika, nękanie, zastraszanie, a nawet upokarzanie go w miejscu pracy zawsze określa się mianem mobbing? Wyjaśnienia znajdziesz w artykule lub naszym szkoleniu e-learningowym pt. Mobbing w miejscu pracy. W szkoleniu można znaleźć, także wzory dokumentów dla pracodawcóa i ciekawe przykłady.

Podstawą bezpieczeństwa pracy w każdej organizacji jest eliminowanie zagrożeń, a w przypadku, gdy jest to niemożliwe stosowanie innych środków, np. technicznych czy rozwiązań organizacyjnych, które zminimalizują oddziaływanie zagrożenia na pracowników. Dlatego każda organizacja powinna dążyć do zdobycia wiedzy o zagrożeniach, które mogą wystąpić w zakładzie pracy. W tym celu pomocne jest wdrożenie procedury zgłaszania zdarzeń potencjalnie wypadkowych.

W każdym zakładzie pracy, w którym zatrudniony jest choćby jeden pracownik, pracodawca musi zapewniać właściwe realizowanie zadań służby bhp. Może to robić poprzez zatrudnionego na etacie pracownika lub w innej formie jeśli zatrudnianie na umowę o pracę jest niecelowe. Czy pracodawca zawsze może korzystać z firmy zajmującej się bhp? Co powinien robić w zakładzie pracy inspektor bhp czy specjalista bhp? Jakie powinien mieć kwalifikacje?

Nabór wniosków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych związanych z dofinansowaniem działań doradczych i inwestycyjnych, skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy pracowników przez cały okres aktywności zawodowej został wstrzymany. Wnioski, które wpłynęły do tej pory wyczerpały przyznane limity.

Obowiązek przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy ciąży zarówno na pracowniku, jak i pracodawcy. Dlatego też każda ze stron ponosi odpowiedzialność za naruszenie zasad bhp, a konsekwencją takiego działania są kary przewidziane w Kodeksie pracy – właściwe ze względu na rodzaj zaniedbania i zajmowane stanowisko.

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, a powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Zgodnie z Ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy tylko, jeśli zaistniały cztery czynniki wykazane w definicji.

Serwis e-specjalistabhp.pl używa plików cookies.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie serwisu.